Latvijas Reitingi
Zobi: Mīti un Realitāte Mūsdienu stomatoloģijas paradokss
Saudzē zobus no mazotnes Pie stomatologa... pēc varavīksnes
Recepte zobu pastai Atspoguļojums
RECEPTE ZOBU PASTAI
Mēs bieži dzirdam: “Lietoju vislabakās zobu pastas, regulāri tīru zobus, bet mani zobi bojājas, kļūst tumšāki, jūtīgāki un kustīgi. Kura zobu pasta tad patiesībā ir pati – pati?”

No sākuma jāzin, ka pastas ir higiēniskas un ārstnieciski-profilaktiskas. Pie nosacījuma, ja dzeramajā ūdenī trūkst fluora, Latvijā lietot higiēniskās zobu pastas nav mērķtiecīgi. Lai saglabātu zobus veselus, ieteicams, lai zobu pasta iekļautu sevī visus “plusus”: fluoru, augu ekstraktus, balinošos līdzekļus un vielas, kas mazina jūtīgumu. Ideālā varianta visiem dzīves gadījumiem nav, tāpēc izvēlēties vēlams, vadoties no vecuma un zobu stāvokļa. 

Lielāka daļa mūsdienu zobu pastu satur fluoru no 0.6% – 1.1%. Ņemot vēra to, ka daļu zobu pastas bērni norij, bērnu zobu pastās fluora sastāvs pieļaujams ne lielāks par 0.6%. Dažas bērnu zobu pastas satru arī vitamīnus A un E.
Abrazīvas vielas – svarīga zobu pastas sastāvdaļa, parasti tas ir krīts, fosfāti, kremnija un alumīnija savienojumi. Ja jums ir jūtīgi zobu kakliņi, paradontoze ar viegli traumējamu smaganu un neaizsargātām saknēm, labāk izmantot mazāk abrazīvas pulējošas zobu pastas.

Balinošās zobu pastas iesaka smēķētājiem, stipras tējas vai kafijas cienītājiem. To nosaukumos parasti ir vārdi White, Whitening, kā arī tās satur Soda Bicarbonate – pietiekoši abrazīva sastavdaļa. Šīs zobu pastas nav ieteicamas, ja ir gelioplombes vai restaurācijas, jo noņem virsējo nopulēto slāni, un plombe kļūst poraina. Jaunākās zobu pastas uz enzīmu bāzes, ķīmiski savienojoties ar pigmentiem, veido savienojumu, kas viegli notīrāms ar zobu suku.

Zobu paaugstināta jūtīguma gadījumā nav ieteicams lietot balinošās zobu pastas. Ir speciālas jūtīgumu mazinošas zobu pastas. Tās aizpilda atvērtos dentīna kanaliņus, kas ved pie zoba pulpas, šādā veidā mazinot paša nerva jūtīgumu. Rezultāts ir jūtams pēc 1 – 1.5 mēneša lietošanas.

Smaganu iekaisums ir pierādījums mutes dobuma bakteriālajam disbalancam. Mikrobi un to dzīves aktivitātes produkti ir par iemeslu nepatīkamajai smakai. Cīnīties ar infekciju palīdz zobu pastas, kas satur ārstniecisko augu ekstraktus: kumelītes, salvija, mirres un piparmētras. Bez tam, tās arī atsvaidzina un dezodorē elpu. Jo īpaši efektīvas ir pastas, kuru sastāvā ietilpst cinka savienojumi, kas piesaista sēru un likvidē raksturīgās smakas. Ar labu antibakteriālu efektu ir pastas, kuru sastāva ir trihlozāns un metro-nidazols. Enzīmi un minerālvielas, kurus satur daudzas zobu pastas, arī samazina smaganu iekaisumus.

Izvēloties zobu pastu, ir svarīgi atcerēties par pareizu zobu tīrīšanas tehniku, ilgumu ne mazāku par 3 minūtēm, lai pastas aktīvās vielas paspētu iedarboties.
Izvēlēties no visa daudzveidīgā piedāvājumu klāsta tieši Jums piemēroto zobu pastu, noteikt periodiskumu un Jūsu zobu tīrīšanas īpatnības var tikai higiēnists vai ārstējošais ārsts.

Speriet pirmo soli ceļā uz laimi, būt ar veseliem zobiem, pierakstieties uz konsultāciju!

Materiāls sagatavots sadarbojoties ar dakteri Irinu GOLUBEVU.