Latvijas Reitingi
Zobi: Mīti un Realitāte Mūsdienu stomatoloģijas paradokss
Saudzē zobus no mazotnes Pie stomatologa... pēc varavīksnes
Recepte zobu pastai Atspoguļojums
PIE STOMATOLOGA... PĒC VARAVĪKSNES
Ikviens no mums ne reizi vien ir vērojis varavīksni pēc vasaras lietus. Ar šo lielisko dabas parādību, kā likums, asociējas patīkamas atmiņas un labs garastāvoklis. Un, ja Jūs vēlaties, lai Jūsu bērni un mazbērni ar prieku dotos pie stomatologa, tad piedāvātā informācija Jums būs ne tikai interesanta, bet arī noderīga. 

Kā zināms, problēmas rodas jau bērna vecumā, ar pirmo piena zobu parādīšanos. Stomatologam ir speciāls jēdziens “pudeļu kariess”. Tas par sevi liek manīt pārlieku lietojot saldos dzērienus caur knupīti. Savu skādi nodara arī karameles, cepumi, rozīnes, žāvētas plūmes, dažādas ledenes, saturošas augu esences un cukuru. 
Sakāves pazīmes parādās, pirmkārt, uz piena zobiem. Visizplatītākā vecāku maldīšanās piena zobu saslimšanas gadījumā ir tā, ka zobs ir jāizrauj – jo ar laiku tas vienalga izkritīs, bet viņa vietā izaugs jauns zobs. Tomēr, šādā gadījumā ir neizbēgami priekšējo zobu defekti un sašķobīšana. Novērst tos var bērna vecumā, saglabājot piena zobus. Tieši tie “tur vietu” pastāvīgajiem zobiem, kas aug piena dzerokļu vietā, nodrošinot pareiza sakodiena formēšanos. Secinājums uzprasās pats – piena zobiem ir nepieciešama pilnvērtīga higiēna un, nepieciešamības gadījumā, ārstēšana. 

Tagad daudz runā par progresu stomatoloģijā: mūsdienīga tehnika, anestēzija, materiāli, bet mazais pacients palika viegli ievainojams sāpju vai psiholoģiskā stresa gadījumā, tiekoties ar stomatologu. Klīnikā “GELIODENTA” ārsts tiecas būt par bērna draugu, nevis par ļaundari ar bormašīnu rokā. Šādiem nolūkiem mums ir rotaļlietas, izklaides, ieskaitot mīļāko multfilmu noskatīšanos uz monitora ārstēšanas laikā. Bērns pat aizmirst, ka ir atvests uz zobu ārstēšanu. Saņemot jau iepriekš nolūkotu dāvanu no ārsta, bērns dzīvo jaunas tikšanās gaidās ar viņu. Vislabāk bērna pirmo tikšanās reizi ar stomatologu izvērst par profilaktisko apskati, iepazīšanos ar ārstu un viņa darba vietu. Pirmā tikšanās ar tanti medicīniskajā halātā tādā veidā notiks bez negatīvām emocijām. Kad pienāks laiks ārstēšanai, bērns ar prieku dosies uz jau pazīstamo kabinetu, jo šeit viņu gaida jauni brīnumi. Bet ārsts, darbojoties ar viņu, kā ar pieaugušo, pajautās, kura ir viņa mīļākā varavīksnes krāsa un piedāvās ielikt tādas pat krāsas plombi. Mēs esam pieraduši pie plombēm, kas ir pieskaņotas mūsu zobu krāsai vai sudraba. Tagad piena zobiem izvēlei ir visas krāsas: zelta, rozā, zila, oranža, zaļa un citas. Vecāki brīnas, kam tāda varavīksne uz zobiem? Pirmkārt, bērns to uztver ar interesi, kārtējā apmeklējuma laikā viņš atnāks, lai izvēlētos vēl vienu krāsu, tātad bez bailēm ārstēt un aizplombēt vēl vienu zobiņu. Otrkārt, bērni un daudzi jaunieši ļoti paškritiski izturas pret savu izskatu, atrod tajā pašizpausmes veidu. Piemēram, speciāli izvēlas krāsainas gumijas zobu briketēm (fiksatori uz zobiem, sakodiena labošanai). 

Ir vērts atzīmēt, ka jaunās krāsainās TWIN STAR veida plombes ir mūsdienīgs geliomateriāls, tiek likts ar minimālu apstrādi – noņemot tikai kariesa bojāto zoba virsmu. Šī procedūra nav sāpīga un aizņem maz laika. Ne jau velti bērni, iedami laukā no stomatologa kabineta, jautā, kad mēs atkal uz šejieni nāksim, te ir tik interesanti. Bet labākas uzslavas ārstiem un profesionāļiem šajā gadījumā nav vajadzīgas!