Latvijas Reitingi
Zobi: Mīti un Realitāte Mūsdienu stomatoloģijas paradokss
Saudzē zobus no mazotnes Pie stomatologa... pēc varavīksnes
Recepte zobu pastai Atspoguļojums
ATSPOGUĻOJUMS
Runā, ka bērni tāpat kā suņi intuitīvi un nekļūdīgi jūt – labs vai slikts cilvēks. Pieaugušiem cilvēkiem nākas izmantot visu dzīves pieredzi un zināšanas, lai saprastu, no kurienes pēkšņi parādās neredzēta un silta gaisma, kura piepilda saskarsmes atmosfēru ar vieniem cilvēkiem, vai atsvešināts vēsums kopā ar citiem.

...Mēs vienkārši pļāpājām par dzīvi, atcerējāmies smieklīgus un skumjus atgadījumus, dzērām tēju un kafiju, saldinot tās ar garšīgām konfektēm. Bija silti un omulīgi. Un tikai sarežģītā agregāta apraksts, kurš atradās blakus istabā, atgrieza mūs pie profesionālajiem jautājumiem. Protams, citā situācijā tas fakts, ka mēs atrodamies zobārstniecības klīnikā, varētu izjaukt jebkuras tikšanās omulību. Bet tikai ne šeit! Un tikai vēlāk kļuva skaidrs kāpēc Nataļja – jauna ārste – stomatoloģe – pavisam nesteidzas stāstīt par savu unikālo tehniku, par pārvērtību brīnumiem, kuri notiek viņas kabinetā. Tāpēc, ka “draudzība sākas ar smaidu”. No sākuma ārsta, bet pēc tam arī pateicīgā, ļoti redzami atlabušā pacienta.

Vai jūs noticēsiet, ka mazi bērni uz tikšanos ar “ tanti Nataļju ” var iet kā uz svētkiem? Priecīgi izvēlēties, kādu plombi likt – zilu, oranžu vai rozā? Ar mazuļiem to izdarīt ir viegli. Jāliek tikai sajust, ka viņus mīl un nekad nenodarīs pāri. Grūtāk ir ar pieaugušajiem. Diemžēl, vecākās pāaudzes cilvēku pieredze ir radījusi riebumu pret pašu stomatologa apmeklējuma procedūru, - stāsta Nataļja ORLOVA – tā arī šodien nākas cīnīties ar bēdīgām nevēlēšanās “tikt spīdzinātam” sekām. Bet taču šodien stomatoloģiskais kabinets ir vesels skaistuma un veselības institūts, kur pat neeksistē vārds “bormašīna”. Lūk kāpēc es uz visiem laikiem esmu apguvusi likumu, ar cilvēku runāt nevis par viņa slimajiem zobiem, bet gan par pašu cilvēku, par viņa patieso vēlmi patikt cilvekiem. Es neesmu burvis, bet, par laimi, zinu, kā šo vajadzību realizēt.

Tā ir dīvaina lieta, sasaistīt zoba ārstēšanu ar psiholoģiskajām niansēm, iesaistīt procesā pilnveidotās tehnikas iespējas un vienkārši priecāties par pateicīga cilvēka smaidu. Tikai nevajag vienkāršot! Mēs smaidām ne jau tāpēc, lai parādītu skaistus zobus. Tā lūk ir veidots cilvēks, ka smaids ir viņa labāko dvēseles kustību atspoguļojums. Un kauja ir tieši par šo iespēju – pildīt mūsu dzīvi ar dvēseles silto gaismu.

Man šķiet, esmu pareizi izvēlējusies savu iekšējo stāvokli – prāto Nataļja. No sākuma man ir jādāva pacientam tik daudz dvēseles labuma, cik vien spēju – viss pārējais ir sekundārs. Šķiet, par to man jāpateicas Dimam – savam vīram un palīgam darbos. Viņš taču ir filozofs pēc profesijas, aizraujas ar psiholoģiju, un ir daudz ko man iemācījis. 

Būtu netaisnīgi nepateikt kaut pāris vārdus par citu palīgu – vārdā FLEX. Jau tādēļ vien, ka šādas iekārtas pie mums diez vai kaut kur var atrast, izņemot klīnikas GELIODENTA un DENTAL ESTETIKA, kuru saimniece ir Nataša. “Tehnika ir unikāla, lai gan bezgala dārga, - prāto Nataļja, - bet cik patīkami tai līdzās justies kā burvim!” Iekārta ir aprīkota ne tikai ar aparatūru zobu ārstēšanai. Uz ekrāna displeja pacienta acu priekšā noris viss ārstēšanas process, mašīna fotografē un atceras ikvienu tā etapu, taisa kompjūtera rentgenuzņēmumus un saglabā slimības vēsturi. Ikviens var apskatīt savu zobu pirms un pēc, salīdzināt un uzsmaidīt, uz visiem laikiem iemūžinot ekrāna portretā savu laimīgo pārvērtību prieku. Reizēm darbu, kas te tiek viekts, var salīdzināt ar brīnumu – parādās zobs, kura te pirms laika nebija (bez kroņiem un tiltiem), iztaisnojas tie, kas nevēlējās augt rindā; galu galā viņi visi pāris stundu laikā var kļūt taisni un līdzeni – te pārzin geliorestaurācijas metodi. Bet instrumentus, ar ko tas viss te tiek veikts, Nataša tā arī nenosauc. Šeit tas nav pieņemts. Lai nebaidītu pacientu ar draudošiem “šprice, adata, knaibles”. Viņš dzird “zaļais” vai vienkārši redz pirkstu kustības, kas saprotamas vien asistentam un pašam ārstam. 

Jau nojaušot dažu lasītāju nepacietīgo vēlmi dabūt noslēpumaino adresīti, nedaudz sarūgtināšu. Tā nebūs šajā lapā. Un tā arī ir psiholoģija. Kad radīsies neatliekama, karsta vēlēšanās kļūt neatvairāmam un personīgi iepazīties ar ārstu, kam var sniegt savu ..., visneticamākajā veidā ceļš atradīsies pats.

Lina LITVINOVA
Žurnāls “Biznes Klass”, Nr.3, 2003.g.