Latvijas Reitingi
Zobi: Mīti un Realitāte Mūsdienu stomatoloģijas paradokss
Saudzē zobus no mazotnes Pie stomatologa... pēc varavīksnes
Smaidiet, cilvēki, smaidiet! Atspoguļojums
Recepte zobu pastai Saldumi un kola, kas bojā zobus.
Kā sagaidīt pavasari
ar žilbinošu smaidu?
Jaunības noslēpumi!
Saldumi un kola, kas bojā zobus.

(Vai veselību var nodot mantojumā?)

“Mēģinu ierobežot to saldumu daudzumu, ko patērē mana mazā meitiņa, dodu viņai piena produktus un biezpienu, bet meitas zobi ir ļoti sliktā stāvoklī. Savukārt, viņas draudzenei, kura vispār nepareizi ēd un no visas pārtikas dod priekšroku tieši cepumiem – nav neviena cauruma. Tātad - diēta neietekmē zobu veselību?”  Ludmila P.

“Māmiņai īsti nav taisnība. Protams, piena produkti bērnam ir kalcija avots, un tie obligāti ir jālieto uzturā. Tomēr zobu stāvoklis lielā mērā ir atkarīgs no mātes diētas…, pie tam īpaši grūtniecības laikā.

Attīstītajām pasaules valstīm ir izdevies uzvarēt kariesu pateicoties fluorētam dzeramajam ūdenim un topošo māmiņu novērošanas programmai, kuras ietvaros viņām nepieciešamības gadījumā rekomendē lietot fluoru saturošas tablets, īpaši grūtniecības 18. – 22.-ajā nedēļās. Bērna embrionālajā attīstībā šajā periodā veidojas piena un patstāvīgo zobu aizmetnīši. Piedzimšanas brīdī tie jau ir nobrieduši, to stiprums jau ir noteikts uz priekšdienām.

Runā, ka zobu stiprums netiek nodots no paaudzes paaudzē – gēni nosaka tikai to skaitu un formu. Tomēr kaut ko māmiņa savam bērnam nodod. Viņa spēj ietekmēt zobu veselību, iznēsājot mazuli, un pēc tam uzturot veselus pati savus zobus. Jo mātes un bērna mutes dobuma mikrofloras stāvoklis taču ir vienāds – mammas pagaršo ēdienu pirms dod to mazulim, aplaiza knupīti. Tā iemesla dēļ, stomatologi ne tikai iesaka grūtniecības laikā lietot fluoru saturošas tabletes, bet arī apmeklēt ārstu šī perioda 6. – 8., 16. – 18. un 26. – 28. nedēļās, kad mātes organisms intensīvi atdod kalciju un zobi kļūst īpaši ievainojami.

Ļoti svarīga zobu veselībai ir diēta: ir produkti, kuri burtiski līp pie zobiem: sviestmaizes, bulciņas, cepumi, graudi, barankas, rozīnes. Zobus īpaši bojā “Fanta”, “Cola”, “Sprite” – tos lietojot skābju – sārmu līdzsvars mutes dobumā krītas tik ļoti, ka zobi ne tikai bojājas – tie sadalās. “Mājas” bērni dievina našķoties – tad sausiņš, tad konfektīte. Arī tas tieši atsaucas uz zobiem. Atstarpēm starp ēdienreizēm jābūt ne mazāk kā 3 stundām. Košļājamās gumijas bez cukura izlīdzina šo līdzsvaru, ja tās košļā ne vairāk kā 5 min. pēc ēšanas.

Un pēdējais padoms: bērna zobiņi ir jātīra mammai pašai. Vai arī jāseko, lai ar zobu birstīti no visām zobu bedrītēm tiktu labi iztīrītas ēdiena atliekas.

Piena zobi nomainās un tāpēc daudzi nepievērš uzmanību to stāvoklim. Tomēr neizārstēti caurumiņi ir riska faktors patstāvīgajiem zobiem, kas pamazām parādās un tiek bojāti jau pašos aizmetņos, īpaši izveidojoties abscesam. Ja piena zobi tiek zaudēti priekšlaicīgi, “sešinieki” izaug ne savā vietā, un vecākiem būs jātērē 300 – 600 lati sakodiena regulēšanai, ortodontijai. Ja piena zobi ir sliktā stāvoklī, briesmām tiek pakļauti patstāvīgie sestie zobi, kas parādās 6 – 7 gadu vecumā. Lai aizsargātu šos svarīgos košanas zobus, es rekomendēju tos apklāt ar aizsargājošām vielām (silantiem), un reizi pusgadā pārbaudīt to stāvokli, nepieciešamības gadījumā atjaunojot aizsargslāni.

Pie mūsu dakteriem mazie pacienti nāk ar prieku, jo viņiem zobiņu pārbaude ir izklaide, kas pilnīgi nav saistīta ar diskomfortu.