Awarded by
WhatClinic.com
 
Latvijas Reitingi
Zobi: Mīti un Realitāte Mūsdienu stomatoloģijas paradokss
Saudzē zobus no mazotnes Pie stomatologa... pēc varavīksnes
Smaidiet, cilvēki, smaidiet! Atspoguļojums
Recepte zobu pastai Saldumi un kola, kas bojā zobus.
Kā sagaidīt pavasari
ar žilbinošu smaidu?
Jaunības noslēpumi!
ZOBI: MĪTI UN REALITĀTE
Zobi cilvēkam parādās pirmajos dzīves mēnešos, bet ar vecumu vairums cilvēku ar tiem mokās. Tam ir vairāki iemesli, tai skaitā vairums maldīgu sabiedrībā izplatītu uzskatu, kā arī elementāra vieglprātība pārvērš vizīti pie daktera īstā pārbaudījumā. Bet taču mūsdienu tehnoloģijas un materiāli, kas peiejami Latvijas iedzīvotājiem, ļauj ikvienam būt veselam un ar skaistiem zobiem.
Vai iedzimtība ietekmē zobu stāvokli?
Iedzimtība nosaka tikai zobu formu un skaitu. Bet kariesa bojājumi atkarīgi no kvalificētas agras profilakses. Mazuļiem, kas dzimuši Latvijā, nepieciešams jau kops dzimšanas dot fluora pilienus, tad zobi kļūst īpaši stipri un formējas bez īpaši lielām zobu rievām, veicinošām saslimšanas.

Vai ir jāgriežas pie stomatologa, ja zobs nesāp?

Mutes dobumā vairumam slimību ir hronisks raksturs, un sāpes parādās tikai pie saasinājumiem. Visizplatītākā slimība kariess sākas no balta plankuma, kas pakāpeniski pigmentējas. Lai novērstu kariesa veidošanos, stomatologs var apstrādāt kariesa plankumu ar fluoru saturošu laku un iemācīt pareizi tīrīt zobus.
Reizēm zobs sāk pakāpeniski noārdīties, un parasti cilvēks to nejūt, jo caurumiņs sāk veidoties uz aizmugurējo zobu kakliņa daļas vai uz zoba virsmas, kas kontaktējas ar otru zobu. Barība šeit praktiski nenonāk un sāpju sajūta var arī nebūt. Bet, savainotajai virsmai palielinoties, notiek zoba nerva iekaisums pulpīts. Pulpītiem 90% gadījumu ir hronisks raksturs, tas nozīmē nesāp līdz laikam. Veicot profilaktisku apskati, stomatologs to ieraudzīs un veiks mūsdienīgu ārstēšanu. Hroniskā stadijā arī ārstam ir vieglāk padarīt zobu nesāpīgu un atbrīvot pacientu no nepatīkamām sajūtām. Ir grūtāk nomērdēt zobu, ja ir jau asas sāpes. Arī ārstēšana prasīs lielāku laiku un līdzekļus. Īpaši ir vērts uzsvērt higiēnas un mūsdienu zobakmens noņemšanas nozīmi. Lai arī tie nerada sāpes, tie veicina sāpes un smaganu asiņošanu. Kauls zoba tuvumā atrofējas un zobi sāk palikt kustīgi. Rodas problēmas ar pārtikas lietošanu: grūti košļāt un sāpīgi kost. Un zobs ir jāizrauj, lai arī ārēji tas bieži vien izskatās vesels. 

Vai ir jātīra zobi, ja ir ielikti silanti (hermētiķi), un, vai silanti ir jāmaina un plombēm?

Silanti tās nav plombes. Parasti tās liek bērniem uz pilnīgi veseliem sānu zobiem pēc pusgada, kad zobi ir pilnībā izšķīlušies. Uz zoba košļājamās daļas tiem ir rievas, un, ja tās slikti tīra, var veidoties kariess. 
Iepriekš rūpīgi notīrītā, veselā zoba rievā tiek iepildīts neliels daudzums speciāla geliomateriāla. Rievas tiek izlīdzinātas un zobu ir vieglāk tīrīt, jo materiāls viegli pulējas un neveido uz sevis aplikumu. Silanti veicina kvalitatīvu zobu tīrīšanu, bet neaizstāj to. Un, ja zobus netīrīs, kariess parādīsies uz zoba kakliņa vai kontaktvirsmas. Nav patiess arī apgalvojums, ka zem silantiem vairojas mikrobi un veidojas caurums. Zoba rieviņu sākotnēji rūpīgi notīra, lai pārliecinātos par kariesa neesamību. Ja rieva ir ar pigmentiem vai ļoti dziļa, emaljas robežās tiek veikta papildus procedūra un tikai tad pildīts silants.

Vai košļājamā gumija izvelk plombes un, vai palīdz saglabāt veselus zobus?

Labi ieliktu plombi, pie noteikuma, ka kariess tiek pilnībā noņemts, nav iespējams izvilkt. Ja košļājamās gumijas košļāšanas laikā izkrīt plombe, tas nozīmē, ka tā atradusies uz mīkstas kariozas virsmas,t.i., zoba virsma ir kļuvusi platāka par plombi, kura ar laiku izkrīt.
Košļājamās gumijas pozitīvā nozīme:
- zobu tīrīšana gumijas košļāšanas laikā tā beržas gar zobu virsmām, šādā viedā noņemot barības paliekas zobu aplikumu;
- smaganu pašmasāža;
- stimulē siekalu izdalīšanos siekalas satur lielu daudzumu kalcija un citu minerālsāļu, kas veicina zobu emaljas nostiprināšanu.

Atcerieties žilbinošs smaids - tā ir veselība, labs garastāvoklis, un tas nozīmē veiksmes ķīla.

Materiāls sagatavots, sadarbojoties ar dakteri Irinu GOLUBEVU.